BİR COROLLA HİKAYESİ

Bir corolla hikayesi… 1986 Model Toyota Corolla Levin 1.6 Restorasyonu

FUJUWARA TOFU SHOP

Evet, bende o Initial D hayranlarından biriyim.Çok yakın bir arkadaşımın ” abi kesin izlemen lazım ” önerisiyle bir heyecanla başlamıştım, zaten çok büyük bir otomobil hayranıydım ve japon otomobillerine tutkundum.

Sonra animedeki bu küçük japon otomobiline hayran oldum ve bu konuda kendimi tek sandım.Maalesef büyük yanılmışım.Birçok kişi bu otomobilin peşindeydi.

Bende pekala Aydos dağından aşağıya Kartal’a peynir taşıyabilir, havalandırma paneline bağlı bardaktaki suyu dökmeyebilirdim.

Bu heyecanla başlayan yolculuk tam 11 senemi aldı.

SAMANLIKTA İĞNE : AE86

Türkiye gibi bir ülkede hayalinizdeki aracın peşinden koşarken birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz.

2008 Senesindeki AE86 arayışımın başlangıcı ile

Hurda, Yarı Fairway Yarı 86, Hacizli, Borçlu, Evraksız, Dışı düzgün; içi kötü, İçi düzgün; dışı kötü, anlayacağınız birçok araçla karşılaştım.Bulduğum araçlar arasındaki en düzgünü Füme olandı Halil beyin aracıydı o zaman; banka yüzümüze gülmedi alamadık..

7A6C22B849B7459E43E935FE3CEF37CE (1) images images (2) images (1) dfgd

Hikaye 2012 senesinde okuldaki arkadaşımın bana bir araç göstermesi ile başlıyor..

BARNYARD FIND

asd

Evet belki Türkiye’mde o kadar çok buluntu araba olmuyor.Ama bir hikayem var..

Yakın arkadaşlarımdan biri sokak arasında kalan bir mücevherden bana bahsediyor, bu hikaye tam 9 sene sürecek..

Araç 1986 SR5. Evet 4AC motorlu bir Ae86! Ara sokaklardan birinde beni bekliyordu yıllarca.Üzerindeki herşey orijinal.Evet boyası kalk gidelim derken, tamponunun bir kısmı ufka bakıyor, diğer kısmı yerlerde. Evet üzerinde korkunç Kormetal jantlar var, evet vuruğu var biraz. Ama evet… o bir AE86. Hemde orijinal bir SR5!

Bu aracı yattığı yatağından uyandırmak, güzel sahibi o eski kokan Istanbul’luyu ikna etmek kolay olmadı.Kendi adıma da adına internet sitesi bile düzenlenmiş olan bu aracın projesine başlayacak olmak biraz korkuttuysa da heyecanım gözlerimden okunuyordu.

Evet uyuyan şeytanı uyandırma vakti gelmişti.

28 MAYIS 2015: 86 UYANIYOR

IMG_4839
Sanırım heyacan gözlerimizden okunuyor, Kadim dostum Kaan ve solda ben.Çalışmayan aracın başında saatlerce dolanarak, güzelliklerinden dertlerinden bahsederek çekiciyi bekliyoruz.Şu dakikalar evet belki kendi adıma inanamıyorum ama şu dakikalar bir 86 sahibi olduğum dakikalar sanırım biraz belli de oluyor.

IMG_4845

Tabi ki bu aracın şu gördüğünüz noktada 15 yıl yattığını unutturmamalıyım. Kendim de şu dakikalarda bunu düşünüyorum. Acaba çekici bu sokaklara girer mi? Kaldırırken birşey olur mu? Fren debriyaj çalışmıyor nasıl sabitlenecek?

IMG_4859

Yürekler tutuluyor, Tüm sokak halkı da izliyor, inanın eski sahibi ağlıyor, ölen akrabasının arabası, üzerindeki hatıralar 4 tane ip ile çekiciye yükleniyor.

IMG_4864

Sağ salim çekiciye yüklenince derin bir nefes alabiliyoruz, Kaan son dakikalara kadar dikkati elden bırakmıyor, araç çekiciye oturuyor, çocuğumuz olmuş gibi seviniyoruz.

IMG_4873

Ve 86 yıllardır çıkmadığı yollara en azından çekici üstünde geri dönüyor.Yol boyunca paslanmış kaportasını , kötü boyasını izlemekten kendimi alamıyorum…

İKİLER HONDA

IMG_4875

İlk bakım onarımlar için geldiğimiz İkiler Honda! Aracı burda yılların ustası Murat Usta’ya emanet ediyoruz.

IMG_4227

“Toplanınca hğarikağğ araba olur” diyen bekçi abimizin dedikleri hala kulaklarımızda..

IMG_4221

86 mızı ustamızdan gelecek haberleri beklemek üzere derin uykusuna devem etmesi için bırakıyoruz.Eve dönerken içimizdeki heyecan giderek büyüyor.

29 MAYIS: SADECE 4 BUJİ Mİ?

IMG_4903

Çaysız hiç bir projenin yürümeyeceğini çok iyi biliyoruz.Bu yüzden çayımızı hiç ihmal etmiyoruz.

29 Haziran sabahı Murat ustamızın çalan telefonu ile uyanıyoruz. Aracımızın sadece yağ koyulup ve 4 buji değişimi ile yürüdüğünü söylüyor, tabi ki duyduklarımıza inanamayıp İkiler Hondanın yolunu tuttuk ve inanamadık.. Evet sadece 4 buji ile araç saat gibi çalışıyordu.

146.000 orijinal km’si ile ustalarımızın da aracı beğenmesi beni çok mutlu etmişti.Bunu okurken “tabi çalışır” diyen arkadaşlara şunu göstermek istiyorum :

IMG_4906

15 Yıldır yatan bir aracın tek marşta yürümesi bir japon mühendisliği örneğidir.

Orijinallik hastasıyım ve takıntılıyım, benden önceki sahibi aracın vites topuzunu değiştirmiş 106 topuzu takmış ve bunu çok kafama takıyordum.Çünkü yazıyı okuyan 86 sahipleri varsa aracın trim parçalarının ne kadar pahalı olduğunu iyi bilirler, işte bagajda çöpe atmak üzereyken bulduğum 350 Tl değerindeki hazine!

IMG_4909

IMG_4910

Fren merkezlerimiz ayarlandı, debriyaj baskı balata yenilendi, ayarlar yapıldı ve:

IMG_4915

15 yılın ardından bu güzellik dünyaya gözlerini açıyor ve yollara kendini atmak için can atıyor!

Motor, debriyaj, frenler saat! Hayretler içinde bu işi 2 günde yapan Ikiler honda ‘ya sevgilerimi iletiyorum.

Her güzel şeyin bazen son bulduğu anlar vardır elbet, ödeme zamanı ürkerek sıfırlara ve listeye bakıyorum.

IMG_4463

28 HAZIRAN: TAMPONSUZ


86 ımızı alalı bugün tam bir ay oldu, aracımızda debriyaj sızdırma sorunu olduğu için tekrar uykusuna döndü 🙂

Bizde bu durumdan yararlanıp ön tamponu ızgarayı farları elden geçirelim dedik.

Aman arkadaşlar sökerken dikkat diye uyardığım an Koray dan “puh far kırıldı” sesini duyuyorum, sol farın doğan çıkması olduğunu görüyoruz , gülüp geçiyoruz.

Tamponsuzda çok güzel.

ALIŞVERİŞ BAŞLASIN!


Kutudakini bilene hediyem var!

Şaka bir yana 86’mızın altından daha değerli parçalarını toplamaya çalışıyoruz.

Aracın kaportaya girebilmesi için parçalara ihtiyacımız var ve tüm enerjimiz bu işe veriyoruz.


Kurtarabildiğimizi de kurtarıyoruz tabi ki 🙂

Uzun uğraşlar sonunda sol far araca takılabilir hale geliyor fakat sağ farımız halen eksik.

An itibarı ile sol sinyal arayışımız da sürüyor.Sağ tarafı aldıktan sonra güzelliğini görünce hayretler içinde kalıyor ve aracın bitmiş halini gözümün önüne getiriyor ve heyecanlanıyorum.


Sağ far sol sinyal arayışımız sürüyor..

BEKLENMEDİK FOTOĞRAFLAR

Bir facebook grubuna giriyorum, biriyle tanışıyorum ve o da ne aracımın eski fotoğrafları! Dünya sen ne küçüksün!


Ruhsatta geçen ve merak ettiğimiz topaz bu renkmiş demek ki.Merak etmeden geçemiyorum kimbilir kapı çıtalarım ve jantlarım nerede…

  
Buda son haline yakın hallerinden birkaç fotoğraf.Bu fotoğrafları bulunca şaşkınlığım birtürlü geçmedi açıkcası.Gizemli arkadaşa selamlar!

VERGİ VERASET BEYANNAMESİ VEKALETİ

IMG_9544

28 Mayıs – 26 Ekim tarihleri arasında uğraştığım karın ağrılı, problemli sıkıntılı olayın özetini açıklıyorum; öyle bir işlem ki Allah düşmanımın başına vermesin diyoruz.Belki bu blogu okuyan birileri olur, aynı işlemi yapmak istiyen, interneti tırtıklayan buyrun süreci anlatıyorum:

Vekil işlemi olmadan:

-Öncelikle gerekli belgeleri yanınıza alın vergi dairesine yola çıkmadan. Ölüm nerede olmuşsa oradaki vergi dairesine gideceksiniz. Memurlar çok  hassaslar herşeyi ince ince incelerler bilginize.

-Aracın ruhsatı, Mahkeme kararı, Ölüm Ilanı (Nufustan alınan) yeterli.Bu evraklar tam olunca gidiyorsunuz vergi dairesine. Sizi gişede işi az bilen bir stajyer karşılıyor ve beyanname doldurmanızı istiyor. Mirasçılardan biri kendisi de gitse tek başına beyanı verebiliyor.

-Beyanı dolduruyorsunuz. 350 bin Tl ‘ye kadar araçlara vergi uygulanmaz unutmayın.

-Beyanı 6 ay içinde vermeniz gerekli yoksa ceza ödersiniz benim gibi 🙂

-Numara alıp gidiyorsunuz memura size birşey çalmışsınız da yasal hale getirmeye çalışıyormuşsunuz gibi bakıyor. Varsa cezaları ve borçları söylüyor veznede ödüyorsunuz. Elinize bir kağıt tutuşturuyor trafiğe gitmek için bu kadar.. Ne kadar kolay değil mi? Tam 5 ay sürdü!

Vekalet işlemi ile:

-Vekaletinizde kesinlikle “vergi veraset beyannamesi imzalıp düzenmeye, intikal ve tescil işlemlerini yapmaya” yazmak zorunda. Bu olmadığı için 4 kere vekalet aldım. Kimse de birşey bilmediği için sürekli vekalet almak zorunda kaldım.

-Yurtdışından vekalet alacaksanız konsolosluklardan alabilirsiniz ancak dikkat! Konsolosluklar noter kadar bilgi bilmezler. Vekalet sistemleri eski, örneği Türkiye’den çıkartıp örnek gönderin ona göre alın.Ayrıca ek bilgi: mirasçı yurtdışındaysa ve orda yaşıyorsa Türkiye adresi yoksa Noterden satış yapamazsınız. Ruhsat çıkar ama satış olmaz. Noter Türkiye adresi olmadan işlem yapmaz.Vekalete adres taşımayı eklemeyi unutmayın. Nufus müdürlüklerinde ilgili adrese nufus taşıma gibi.

Geri kalan işlemler vekaletiniz tam olduğu taktirde yukarıdaki işlem ile aynıdır.

86mızın bu işlemi tam 5 ay sürdü.Vergileri borçları ödendi,Sıra muayene de!

28 MAYIS – 5 KASIM SÜRECİ


Şu adam kim arkadaşlar? Arabaya bakan, kontrol eden? O adam benim babam, adam gibi adam! Yanındakide yakın koruması..

Babam öyle titiz adamdır ki sabunu tutsa elini yıkar bir daha. Ama sırf benim için muayenesini sigortasını herşeyini tamamlamış getirmiş.. Allah babalarımızı başımızdan eksik etmesin. Evet bugun 5 kasım, bugün günlerden AE86!


Arabamız evraklı tertemiz ! 6 aylık süreç bitti.. Proje hızlanıyor!

FİBER ÖN TAMPON

20151111053847

Ön tamponu iki kez sipariş etmemize rağmen üretimi durduğu için Toyota’dan alamıyoruz.Ümitsizliğe kapılsakta Ali Akar abimizin büyük destekleri sayesinde şuan ilk çalışmaları başlatmış bulunmaktayız. Bitmiş halini heyecanla beklemekteyiz.


PASTA CİLA


Bir işe baba eli değerse derler ya, artık babamda projenin içinde tüm heyecanıyla..

Kaan ile verdiğimiz karardan ötürü bu pazarı 86’nın yorgunluğunu almaya adamakla geçirelim dedik.Sonuç beklediğimizden iyi çıktı. Bu hali ile kaportacı abilerimizin gözünü daha az korkutacak.


Şöyle bir öncesi sonrası yapalım; cumartesi günü pasta cila öncesi:


Aracımızın dnasının düzgünlüğü sadece pasta cila attığımızda kendini gösteriyor, bu küçük japon güzeli yine bizi şaşırtıyor: