VERGİ VERASET BEYANNAMESİ VEKALETİ

IMG_9544

28 Mayıs – 26 Ekim tarihleri arasında uğraştığım karın ağrılı, problemli sıkıntılı olayın özetini açıklıyorum; öyle bir işlem ki Allah düşmanımın başına vermesin diyoruz.Belki bu blogu okuyan birileri olur, aynı işlemi yapmak istiyen, interneti tırtıklayan buyrun süreci anlatıyorum:

Vekil işlemi olmadan:

-Öncelikle gerekli belgeleri yanınıza alın vergi dairesine yola çıkmadan. Ölüm nerede olmuşsa oradaki vergi dairesine gideceksiniz. Memurlar çok  hassaslar herşeyi ince ince incelerler bilginize.

-Aracın ruhsatı, Mahkeme kararı, Ölüm Ilanı (Nufustan alınan) yeterli.Bu evraklar tam olunca gidiyorsunuz vergi dairesine. Sizi gişede işi az bilen bir stajyer karşılıyor ve beyanname doldurmanızı istiyor. Mirasçılardan biri kendisi de gitse tek başına beyanı verebiliyor.

-Beyanı dolduruyorsunuz. 350 bin Tl ‘ye kadar araçlara vergi uygulanmaz unutmayın.

-Beyanı 6 ay içinde vermeniz gerekli yoksa ceza ödersiniz benim gibi 🙂

-Numara alıp gidiyorsunuz memura size birşey çalmışsınız da yasal hale getirmeye çalışıyormuşsunuz gibi bakıyor. Varsa cezaları ve borçları söylüyor veznede ödüyorsunuz. Elinize bir kağıt tutuşturuyor trafiğe gitmek için bu kadar.. Ne kadar kolay değil mi? Tam 5 ay sürdü!

Vekalet işlemi ile:

-Vekaletinizde kesinlikle “vergi veraset beyannamesi imzalıp düzenmeye, intikal ve tescil işlemlerini yapmaya” yazmak zorunda. Bu olmadığı için 4 kere vekalet aldım. Kimse de birşey bilmediği için sürekli vekalet almak zorunda kaldım.

-Yurtdışından vekalet alacaksanız konsolosluklardan alabilirsiniz ancak dikkat! Konsolosluklar noter kadar bilgi bilmezler. Vekalet sistemleri eski, örneği Türkiye’den çıkartıp örnek gönderin ona göre alın.Ayrıca ek bilgi: mirasçı yurtdışındaysa ve orda yaşıyorsa Türkiye adresi yoksa Noterden satış yapamazsınız. Ruhsat çıkar ama satış olmaz. Noter Türkiye adresi olmadan işlem yapmaz.Vekalete adres taşımayı eklemeyi unutmayın. Nufus müdürlüklerinde ilgili adrese nufus taşıma gibi.

Geri kalan işlemler vekaletiniz tam olduğu taktirde yukarıdaki işlem ile aynıdır.

86mızın bu işlemi tam 5 ay sürdü.Vergileri borçları ödendi,Sıra muayene de!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.