BUJI-BUJI KABLOSU

Güne takmadığımız su tankı ile başlıyoruz, her detayı ile ilgilendiğimiz aracın bugün su fiskiyelerinden artık su gelmeli.. Sorunun kaynağı su motorunu yerine takmadan motorun içinde sallandırmamızdan dolayı ucunun kalorifer hortumuna gelmesi ve yanması, neyse ki basit bir parça değiştirip sorunu ortadan kaldırıyoruz. Bu parçayıda üzerinde Denso ve Toyota yazdığı için saklayacağım.Hastalık işte.

Weberi ayarlayacağımızı söylemiştik, sırasıyla bobin distüribitör buji ve buji kablosunu halletmeliyiz ki avans ayarı yapıp, weberin jetting ayarını yapalım.

Öncelikle bujiler ile başlıyoruz. Aracın 2 kere servise girdiğini söylemiştik, motordan dolayı.

Aracın üzerinde 4 farklı buji çıkıyor. Biri denso, diğeri NGK, bosch ve markasız.. Türkiye’de neden işler böyle yürür? Hiçbir servisi suçlamıyorum. Ama zaten 4ü farklı bujiden buji aralıklarının da ölçülmüş olmasını bekleyemeyiz. Neyse ki doğru adresdeyiz, Eski bujileri NGK nın R versiyonu bujileri ile değiştiriyoruz. Bu arada 4AC’ de buji aralıkları 0.9 1.0. 1.1 olarak takılabilir.

Ateşleme kabloları da 8mm silikon yüksek performanslı olanlar ile değişiyor, şuan için dist kapağını ve tevzi makarasını bulamadık ama araştırıyoruz. En azından bu kadarının bile fark edeceğini umuyoruz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=y00Sv2TA6Fw&w=560&h=315]

Kabloları ve bujileri değiştirir değiştirmez ilk startta bile farkı görüyoruz. AFR değişiyor, ses değişiyor, titreşim değişiyor..Ateşleme bir araç için  bu kadar önemli..

Bu arada tüm bu parçaları Yedpa’da Özel oto Cengiz bey’den temin ettik.

İnanmayacağınız kadar eski japon ve avrupa otomobillerinin yedekleri var. Zamanında bizim araçların farını sinyalini bile satmışlar. Çok yardımcı oluyorlar, esnaflıkları muhteşem. Klasik amerikan/avrupa otomobiliniz varsa kesinlikle uğramayı ihmal etmeyin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.